Hurma nasıl saklanır?

Hurma, birçok yönden sağlığımıza faydalı bir kuru meyve türüdür. Tatlı bir tada sahiptir, bu da onları tatlılarınızı tatlandırırken rafine şekere harika bir alternatif haline getirir.

Hurmalar, nemlerini muhafaza edebildiklerinde en iyi tadı verir, bu nedenle onları uygun şekilde saklamak çok önemlidir. Hurmalarınızı bir hafta içinde yemeyi planlıyorsanız, bunları kilerinizdeki hava geçirmez bir kapta saklayın. Hurmalarınızı bir yıla kadar saklamak için buzdolabını da kullanabilirsiniz. Toptan hurma satın aldıysanız ve daha sonraki bir tarihte kullanmayı planlıyorsanız, bunları dondurucuda saklayın.

Hurma muhafaza yöntemleri

Besin değeri oldukça yüksek olan sıcak iklim meyvesi hurma, yaş hurma ve kuru hurma olarak iki çeşittir. Peki bozulmaması için hurma nasıl saklanır?

Hurma meyvesinin çeşidine göre saklama koşulları değişir. Uygun koşullarda saklanan hurma 6-12 ay dayanabilir.

Taze Yaş Hurma Nasıl Saklanır?

Taze yaş hurma buzdolabının dondurucu kısmında saklanabilir. Dışarıda kalırsa kısa sürede tüketilmesi gerekir, aksi durumda bozulur. Fakat dondurucuda uzun süre muhafaza edilebilir. Yiyeceğiniz kadarını buzluktan çıkarın, 20-25 dakika bekletin. Ardında afiyetle yiyebilirsiniz.

Kuru Hurma Nasıl Saklanır?

Uygun bir kavanozla veya kilitli poşetle buzdolabının sebzelik kısmında saklanabilir. Kuru hurma, tuz hurmaya göre daha uzun süre dayanır. Bu sebeple buzlukta saklanması gerekmez. Yemeden 4-5 dakika önce dolaptan çıkarmanız yeterlidir.

Sert Hurma Nasıl Yumuşatılır?

Bir süre oda sıcaklığında bekletin sert hurma 20-25 dakika içerisinde yumuşar. Bu süreyi kısaltmak için hurmayı nemlenmeyecek şekilde buhara maruz bırakabiliriniz. Bunun haricinde mikrodalgada 30 saniye tutarak da yumuşatabilirsiniz.

Hurma Derin Dondurucuya Konur mu?

Kuru hurma dondurucuya konmaz. Fakat taze yaş hurma dondurucuda muhafaza edilebilir. Buzdolabı poşetine koyacağınız taze yaş hurmayı dondurucuda saklayabilirsiniz.

Hurma Bozulur mu?

Sıcak iklim meyvesi olan hurma uygun koşullarda saklanmazsa bozulabilir ve kurtlanabilir. Bunun için kuru hurma da yaş hurma da uygun koşullarda muhafaza edilmelidir. Kuru hurma 0-10 derece soğuklukta sebzelikte, yaş hurma -16 dereceye kadar buzlukta saklanmalıdır.

Hurma Yıkanır mı?

Hurma yıkanabilir, fakat yıkandıktan hemen sonra bekletilmeden tüketilmelidir. Bu riski almamak için hurmanın nemli bezle silinmesi önerilir.

Afiyet olsun…

Summary
Hurma nasıl saklanır?
Article Name
Hurma nasıl saklanır?
Description
Hurmalar, nemlerini muhafaza edebildiklerinde en iyi tadı verir, bu nedenle onları uygun şekilde saklamak çok önemlidir. Hurmalarınızı bir hafta içinde yemeyi planlıyorsanız, bunları kilerinizdeki hava geçirmez bir kapta saklayın. Hurmalarınızı bir yıla kadar saklamak için buzdolabını da kullanabilirsiniz.
Author
Publisher Name
HURMA.INFO
Publisher Logo

Hakkında admin

Tekrar Gözat!

Taze Yaş Hurma

Taze yaş hurmaların en çok sevilen türü Sukkari hurmadır. Sukkari Hurma Medine'den ithal edilmektedir. Sukkari hurma, dalından olmamış halde toplanıp buzluklarda muhafaza edilen ve taze tadıyla yenilebilen kaliteli bir hurma çeşididir.

Bir cevap yazın